Hizmetlerimiz içeriğine geri dön

İmplant

Güzel bir gülüş ve sağlıklı dişler sosyal hayatımızda önemli bir yer tutarlar. Hastalık veya travma sebebiyle diş kaybı yaşandığında ise hem sosyal hayatımız, hemde, çiğneme kalitemiz ciddi şekilde etkilenir. Araştırmalar göstermiştir ki diş kayıpları sadece çiğnemeyi değil, düzgün beslenememe sebebiyle tüm vücudumuzu etkileyen ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir.Aynı zamanda dişler kaybedildiğinde altta yatan kemiğe uyarılar iletilemediğinden bu bölgedeki kemik erimeye başlar. Erimenin hızı kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte özellikle hiç dişi olmayan bireylerde protezlerin yerinde durmamasına, yemek yerken veya konuşurken oynamasına sebebiyet verebilir.

İster bir dişiniz, ister birden fazla dişiniz eksik olsun, hatta hiç dişiniz olmasa da dental implantlar yaşam kalitenizi yükseltmek, hayattan tekrar tad almaya başlamak, estetik görünüşünüzü geliştirmek için doğru çözüm olabilir.En basit haliyle değerlendirdiğiniz zaman; dental implantlar kaybettiğiniz dişinizin yerine çene kemiğine yerleştirilen titanyum yapay köklerdir. İmplantlar her türlü ihtiyacı karşılamak amacıyla geliştirilmiş farklı üst yapı seçenekleri sunar.
İmplant yerleştirilen bölgelerde çiğneme kuvvetleri doğal dişlerde olduğu gibi çene kemiğine iletildiğinden kemik erimesi durdurulur, böylece estetik ve fonksiyonda korunmuş olur.Tek bir diş eksikliğinde yandaki dişlere hiçbir zarar vermeden, aynı kendi dişiniz gibi görünen ve çiğneyen dişlere sahip olabilirsiniz. Benzer şekilde birkaç diş eksikliğinde tek tek veya implantlar birbirine bağlanarak köprü ile eksiklikler giderilebilir.

İmplantlar herkez için uygun şeçenekler sunmakla birlikte en güzel haber total protez kullanan ve hiç dişi olmayan hastalar için gelmektedir. Eğer hiç dişiniz yoksa ve yeterli kemik varsa, yerleştirilecek 6 vaya 8 implantüzerine hiç çıkartılmayan sabit protezler yapılabilir. Kemik miktarının yetersiz olduğu bireylerde ise durumunuza göre 2 veya 4 implantla protezinizin ağzınızda haraket etmeden tutunması sağlanabilir. Hareketliliği engellenmiş olan total protezinizle yıllar sonra tekrar ısırarak elma yemenin keyfini yaşayabilirsiniz.

İmplantlarım yerleştirilir yerleştirilmez kullanmaya başlayabilir miyim?

İmplantlar yerleştirildikten sonra kemikle kaynaşmaları (osteoentegrasyon) için dinlenmeye bırakılırlar. Bu süre sonrasında protez yapımına başlanır. Bazı özel durumlarda, implant yerleştirilir yerleştirilmez kullanılmaya başlanabilsede, sizlere çok uzun yıllar hizmet edecek yeni dişleriniz için biraz sabır göstermekte fayda vardır. Genellikle tedavi süreci toplamda 2-9 ay arasında bir zaman alır.

İmplant kimlere yapılabilir?

İmplantlar büyüme çağını doldurmuş hemen hemen her bireye uygulanabilir. Şeker, yüksek tansiyon veya kalp gibi kronik hastalıkları olanların ise rahatsızlıkları, kontrol altına alındıktan sonra çoğu zaman doktorlarının izni ileimplant uygulanmasında bir sakınca yoktur.

Yeterli kemiğim var mı?

İmplantı destekleyecek yeterli kemiğin olması önemlidir. Yetersiz kemiği yerine koymak için pekçok güvenli yöntem vardır. Muayenenizden sonra böyle bir işleme ihtiyaç duyup duymadığınız belirlenecektir.

İşlem sırasında ağrı duyacak mıyım?

Yapılacak olan müdahale dişhekimi kliniğinde lokal anestezi ile yapılır. İşlem sırasında herhangi bir ağrı ve rahatsızlık duymazsınız. Aslında alacağınız his bir dolgu yaptırmaktan daha farklı değildir. İşlem sonrasında ise verilecek olan ağrı kesiciler olabilecek ağrıyı kesinlikle önleyecektir. İmplantlarınız yerleştirildikten sonra hemen normal günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

İmplantların yerleştirilmesi ne kadar sürer?

Eğer kemikle vaya dişeti ile ilgili bir sorun yoksa bir implant yarım saat gibi bir zamanda rahatlıkla yerleştirilebilir. Yanyana olan birkaç implant, aynı seansta, tek bir işlemle yerine konabilir.

İmplantların başarısı ne kadardır?

İmplantların kemikle kaynaşmaması çok çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Böyle nadir bir durumda bile çoğu hastada aynı bölgeye iyileşme sonrası tekrar implant yerleştirilebilir. İmplantların 10 yıl sonrası başarı ile hizmet etme oranı %95′in üzerindedir. 40 yıldır hastaların ağzında başarı ile kullanılan implanlar bulunmaktadır. Tüm diş tedavilerinde olduğu gibi uzun süreli başarı hastanın günlük ağız bakımına özen göstermesine bağlıdır.

İmplantların bakımını nasıl yapmalıyım?

İmplantlarda doğal dişler gibi temizliğe muhtaçtırlar. Günde iki kere etkin diş fırçalaması ve diş ipi kullanımı ileimplantlar uzun yıllar size başarı ile hizmet edebilirler. Yinede düzenli aralıklarla yapılacak muayeneler bakımınızda olabilecek aksaklıkları erkenden belierleyerek, sorunları ilerlemeden halledebilmek için büyük önem taşır.

Taşındık: Saltak Cad. Prof. Dr. Nusret Fişek Sokak No:11