Hizmetlerimiz içeriğine geri dön

Sedasyon

SEDASYON VE DİŞ HEKİMLİĞİ
Diş hekimi fobisi “Bilinçli Sedasyon” yöntemi sayesinde artık tarihe karışıyor. Endişeli ve diş tedavilerini yaptırmaktan korkan kişiler artık bilinçli sedasyon sayesinde tedavilerini rahatça yaptırabilecekler. Tüm dünyada birçok kişinin diş tedavileri sırasında tercih ettiği bilinçli sedasyon, kliniğimizde kullanılmaya başlanmıştır.
Bilinçli Sedasyon Nedir?
Genel anestezi uzmanı tarafından, bazı ilaçlarla hastanın bilinci açıkken oluşturulan derin uykudur. Bu bir genel anestezi değildir, hastane ya da ameliyathane de değil diş hekimi muayenehanesinde uygulanır. Hasta hekimden aldığı komutları yerine getirir. Diş doktorundan ağzını açması söylediğinde, hasta bunu kolaylıkla yapar. İşlem sırasında anestezist hastanın nabzını ve tansiyonunu takip eder.

 

 

Hasta, operasyon sonrası ilaçların etkisi ile ağızda yapılan dental işlemi, ağrıyı, hoşlanmadığı sesleri, vb hatırlamayacağından psikolojik travmaya da maruz kalmaz. Bu durum, hastanın daha sonraki seanslarda diş tedavisine gelişini kolaylaştıracaktır.
Bilinçli Sedasyonun Kullanım Alanları
Bilinçli sedasyon, hem erişkinlerde hem de çocuklarda son derece güvenli olarak kullanılmaktadır. Hiçbir yan etkisi yoktur.
Erişkinlerde intravenöz (damariçi) uygulanır. Çocuklarda ise oral (şurup), rektal (makattan), intranazal (burundan) uygulanan şekilleri vardır. Doz ayarlaması kiloya göre yapılır. Diş tedavisi işleminin süresine göre ek dozlar verilir.

 

 

Tek seansta birçok diş tedavisini yapmak mümkündür (çekimler, dolgular, diş kesimleri gibi). İşlem bittikten yarım saat sonra hasta evine gidebilecek duruma gelir. Araba kullanmaması, efor gerektirecek işlerden uzak durması, dinlenmesi tavsiye edilir.
Uygun hastalara yapılan bilinçli sedasyon, hastaya ve hekime sağladığı avantajlar düşünüldüğünde, harcanan emek ve zamanın buna değer olduğu görülmektedir.
Bilinçli Sedasyonun Avantajları
• Hasta açısından rahat ve güvenli bir ortam yaratması yanında, korku hissini tamamen giderir.
• Ağrı eşiğini yükselterek ağrıyı hissetmemenizi sağlar.
• Diş hekimi stresinin ortadan kaldırılması ve istenmeyen reflekslerin önlenmesi ile hekim açısından son derece rahat bir çalışma ortamı sağlar.
• Özellikle korkuya eğilimli çocukların belleklerinde derin izler bırakacak psikolojik travmaları engeller.
• Kalp hastaları ve yüksek tansiyonlu hastalarda lokal anestezi ortamının daha rahat tolere edilmesini sağlar.
Kliniğimiz bünyesinde sedasyon ile tedavi rahatlıkla yapılabilmektedir. Tedavi sonrasında hastalarımızın son derece rahat oldukları, tedavi esnasında herhangi bir travmaya maruz kalmadıkları gözlemlenmiştir.
Ağrı eşiğiniz düşükse ve diş tedavisinden korkuyorsanız sizleri kliniğimize davet ediyoruz. Daha ayrıntılı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Gülme gazı tedavisi

Bulantı ve kusma reflesini ortadan kaldıran bu yöntem korku ve endişe seviyesi yüksek erişkin kişi ve çocuklar için uygundur. Bilinçli sedasyonda AZOT PROTOKSİT(gülme gazı) ve OKSİJEN GAZI karışımı kullanılır. Hastalara burundan maske yardımı ile gaz karışımı tatbik edilir.

Hastada 3-5 dk. içinde etki başlar ve en önemlisi bilinç kaybı olmadan çene bölgesinde uyuşma ile beraber rahatlama hissi oluşur. Böylece oluşan güven duygusu ile hasta korku ve endişeyi üzerinden atarak rahat bir şekilde tedavi yaptırabilir.

Bu yöntemde, hastanın koruyucu refleksleri kaybolmaz. Ağrı eşiği yükselir. Buna bağlı olarak azalan ağrı duyusu sayesinde tedavi rahatlıkla yaptırılır. Gerekli ekipman, donanım ve eğitim ile risksiz bir şekilde uygulanan biliçli sedasyon tedavisi bittikten sonra hasta yaklaşık 5 dk. içinde kendine gelmekte ve yürüyerek tedavi odasını terk etmektedir

Taşındık: Saltak Cad. Prof. Dr. Nusret Fişek Sokak No:11